Kaspersky Asus bilgisayarlar hacklendi

Özet

Rusya merkezli dijital güvenlik şirketi Kaspersky, Asus bilgisayarlar hakkında dikkat çekici bir açıklama yaptı.

Detay

Rusya merkezli dijital güvenlik şirketi Kaspersky, Asus bilgisayarlar hakkında dikkat çekici bir açıklama yaptı. Dijital güvenlik alanında sektörün liderlerinden biri olan Kaspersky, Asus'un kendi güncellemesinin içerisinde bir zararlı yazılım tespit etti.

Kaspersky'ın açıklamasına göre, resmi Asus güncellemesi hackerlar tarafından ele geçirildi ve bu zararlı yazılım hackerlar tarafından güncellemeye yerleştirildi. İşte Kaspersky tarafından yapılan açıklama Kaspersky tarafından yayınlanan blog yazısında, bu zararlı yazılımın cihaz ile birlikte kullanıcıya geldiği yazılıyor.

Hackerlar Asus'un güncelleme yazılımını bir arka kapı niyeti ile kullanıyorlar. Bu sayede zararlı yazılımı bilgisayarın içine hiç fark ettirmeden yerleştiriyorlar. Yazıda bu durumun hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayarlarda var olduğuna değiniliyor.

Güncelleme 1 milyondan fazla kullanıcıya dağıtıldı yani 1 milyondan fazla Asus kullanıcısı bu zararlı yazılıma sahip cümleleri de açıklamada yer aldı. Asus ise kod adı ShadowHammer olan bu açığı çözmek için çalışmalara başladı. Asus'un piyasa değerini ciddi anlamda etkileyen bu zararlı yazılım, daha şimdiden 600 kullanıcının bilgilerini hackerlara aktardı.